Szycie na miarę. Dlaczego warto?

sew

Coraz częściej korzystamy z usług krawców i szwaczek. W ciągu ostatnich lat powstało wiele nowych pracowni krawieckich. Mamy coraz większe potrzeby “modowe”. Chcąc być stylowi i dobrze, oryginalnie ubrani, przerabiamy starą odzież albo szyjemy nową. Samodzielnie albo korzystając z usług szyjących wprawnie krawcowych.

4497061963_c7003729fd

Spróbujcie przypomnieć sobie kiedy ostatnim razem odwiedzaliście pracownię krawiecką. Czy to była nagła potrzeba uszycia kreacji na wyjątkowy wydarzenie, czy może zwyczajnie nie mieliście nic oryginalnego, w czym można chodzić na co dzień? Jeśli mieliście szczęście trafić na osobę fachową, taka rzecz została zrobiona pewnie z dużą precyzją.

Sama, przez ponad 6 lat nauki i pracy w zawodzie projektanta miałam gorsze i lepsze chwile z odszywaniem moich kolekcji. Nie żałuję za to żadnego z tych doświadczeń. Im częściej przychodziło mi współpracować ze szwaczkami, krawcowymi i pracowniami, tym sprawniej i szybciej podejmowałam decyzje. Zarówno przy samym tworzeniu pomysłów i przy pracy czy poprawkach. Przeszłam przez kilkanaście pracowni krawieckich, pozostając przy jedynie kilku z nich. Dziś sama doskonalę swój warsztat. Nie zarobkowo, a z czystej pasji.

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

525px-Singer.Model27_.TreadleTable__xl

Jeśli nie macie zaufanej, dobrej krawcowej, która uszyje to co chcecie, warto przeprowadzić wywiad wśród znajomych. Internet to doskonałe źródło do szukania opinii na ten temat. Choć oczywiście bardzo ważne jest doskonałe odszycie ubrania, dobry krawiec pomoże niezdecydowanym czy niedoświadczonym w:

Doborze tkaniny. Dobrze dobrany materiał zarówno do rodzaju ubrania jakie chcemy uszyć, jak i do naszej sylwetki. I w rozsądnej cenie. To bardzo ważna pierwsza decyzja kiedy zlecamy szycie. Warto zwrócić się z nią do kogoś z umiejętnościami, którym możemy zaufać. Dlatego warto poświęcić trochę więcej czasu i skonsultować każdy detal.

Fabric-range

Doborze fasonu. Nawet najlepiej odszyta sukienka nie będzie dobrze leżała, kiedy będzie podkreślać słabe strony sylwetki, albo nas skróci czy poszerzy. Podpowiedź o sposobie wykończenia jest szalenie ważna.

seamstressPIC

Przymiarki. Przynajmniej jedna. Rozwieje wszelkie wątpliwości, czy wszystko dobrze na nas leży przed przystąpieniem do ostatecznego wykończenia. Szkoda czasu i pracy na prucie całej sukienki i szycie jej od nowa. Poza tym, mamy szansę zobaczyć jak kreacja wygląda w procesie tworzenia.

tailor-600x400_0

– Zapewni najbardziej podstawowe dodatki krawieckie, takie jak: klasyczne guziki, nici w danym kolorze, lamówki, suwaki, podszewkę, fliselinę, klejonki, nity, napy, etc. Wyjątkiem jest szycie kolekcji czy jednej kreacji dla projektanta

11004238-sewing-items-on-colorful-fabrics

Terminowość! – to bardzo ważne i zarazem jest największą piętą achillesową znacznej większości pracowni krawieckich. Projektanci doskonale wiedzą o czym tu mowa. Nigdy nie zapomnę kolekcji wykonywanych w ostatnim czasie, przetrzymywaniu tkanin i projektów czy przedłużania sesji egzaminacyjnej na studiach przez … nieoddaną mi w terminie sukienkę. Oczywiście są wspaniałe wyjątki. Niestety, nie korzystam z nich często lub prawie wcale, przez… odległość!

Ciężko przewidzieć czy pani, która szyje Wam sukienkę jest terminowa. Dla uniknięcia stresu przy odbiorze sukienki/garnituru na ważne wydarzenie, przy zamówieniu warto podać termin o tydzień krótszy. To jedyny skuteczny sposób na uniknięcie tej zbędnej przecież nerwówki.

calendar

Choć szycie na miarę zajmuje znacznie więcej czasu niż wejście do sklepu i kupienie ubrania, szczerze polecam to pierwsze. Moda na korzystanie z usług pracowni projektantów czy krawców staje się coraz bardziej popularna i porządana. Niedy nie możemy odnaleźć stroju na daną okazję, uszycie jest najlepszym rozwiązaniem. Nie tylko będziemy mieć niepowtarzalne ubranie, a ubranie, które sami wymyślimy. Które będzie najlepiej do nas dopasowane. Czego chcieć więcej?
Uwaga! To uzależnia 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Advertisements

2 thoughts on “Szycie na miarę. Dlaczego warto?

  1. Anonymous says:

    Dobrze mieć zaprzyjaźnioną krawcową albo samemu szyć. Wiedziały o tym panie dawniej. Zapytajcie mamę, babcię, ciocię , jak radziły sobie w czasach prl-u, gdy w sklepach trudno było kupić modne ubranie. A mimo to Polki były pomysłowo odziane:-)

    • Big Impression says:

      Muszę przyznać, że praca z paniami (i panami :-)) to czysta przyjemność. Realizuję się w 100% kiedy mogę coś zaprojektować i wykonać indywidualnie. Nic tak nie cieszy jak błysk w oku pięknie ubranej osoby 🙂

Wpisz swoje imię i skomentuj...\ Type your name and leave a Reply...

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s