Tags

, , , , , , , ,

3bp blogspot com

Pończochy. Na większość panów działają jak magnes, a my czujemy się w nich fantastycznie. Jak je nosić w ciągu dnia, a jak wieczorem? Co takiego przyciągnie spojrzenia, które pończochy ubrać do pracy, na randkę, i które na wieczorną imprezę?

Stockings. They attract men like a magnet and make us feel fantastic by just wearing them. How to wear stockings during the day and in the evening? What’s going to attract others attention? And finally what type should I wear for work, a date and when going to a party?

 

Pończochy miały swoje odpowiedniki w dawnych czasach. Może to dzisiaj szokujące, ale jako pierwsi nosili je też panowie! Były wytwarzane z grubej i ciepłej wełny i stanowiły prototyp dzisiejszych spodni. Ta historia jest dość długa i dobra na inną okazję, dlatego od razu przejdę do rzeczy…
Jak więc ubrać nogi w pończochy? Przede wszystkim określasz na jaką okazję chcesz się ubrać. Podaję kilka przykładowych zestawów z podziałem na okazje. Zainspiruj się!

First modern nylon stocking were produced at the end of the 30’s in the 20th century. But also they had their equivalents in the past centuries. Men were the first who wore them. It may be shocking today! But it is true. Woollen stocking worked as a prototype of contemporary trousers. I think I’ll leave this part as it’s a very long story…
How to beautifully dress your legs in stockings? First of all you have to determine the occasion. What type of clothing are you going to wear? Below I’ve giving you five different occasions with two sets per one occasion. Get inspired!


FOR EVERYDAY / NA CO DZIEŃ
dzien_day (2)dzien_day (1)

AT WORK  /  W PRACY

work_praca (2) work_praca (1)

IN THE EVENING

elegancko_elegant (2) elegancko_elegant (1)NA IMPREZĘ

Impreza_party (1) Impreza_party (2)

AT NIGHT  / NOCĄ

night_noc (1) night_noc (2)