TOP 5 pięknych modelek według Big Impression / TOP 5 beautiful models, selected by Big Impression

Here you have a fresh and new article about curvy models, as promissed! Curvy model doesn’t mean a 40+ sized girl, as some of you might think. Today I’m showing you women who wear a 44 and more. Plus size is a real beauty!

I have to admit, I was thinking about my choice long enough to announce you these TOP 5 girls. All the models I have seen had really strong portfolios so the choice wasn’t so easy. They are professional models with amazing faces. Will you believe me when I say, these girls don’t have to worry about their job and being unemployed? There are more and more ad campaigns and photo sessions for plus size models. Beautiful, young, well groomed girls are very, very busy nowadays.

As you might notice, Robyn Lawley wasn’t mentioned here. She would be an obvious choice, so I decided to include girls not shown on Big Impression before.

Before this article becomes too long, ladies and gentlemen! Here is our TOP 5 of the most beautiful plus size models.

————————————————————————–

Jak obiecałam podsyłam Wam  nowy, jeszcze ciepły artykuł na temat modelek o wyraźnie zaznaczonych krągłościach. To nie 40+, jak się niektórym może wydawać. Dziś pokazuję dziewczyny i kobiety, które noszą rozmiar 44 i więcej. Plus size jest naprawdę piękne!

Muszę przyznać, że bardzo długo zastanawiałam się nad ostatecznym wyborem piątki dziewczyn. Wszystkie, których zdjęcia przeglądałam miały naprawdę potężne portfolia. Są zawodowymi modelkami o niezwykłej, niebanalnej też urodzie. Uwierzycie, jeżeli napiszę, że te dziewczyny nie muszą martwić się o pracę? Zleceń na sesje kolekcji plus size jest dziś coraz więcej. Dlatego młode, piękne i zadbane dziewczyny mają naprawdę pełne ręce roboty.

Nie wspomniałam tu o Robyn Lawley. To dla mnie tak oczywisty wybór, że postanowiłam nie włączać jej do tej piątki. Dlaczego? Zwykle chciałam pokazać dziś inne, młode dziewczyny, o których jeszcze nie wspominałam na Big Impression.

Tak więc, nie przedłużając, panie i panowie! Oto moja TOP 5 najpiękniejszych modelek w rozmiarze Plus.

1.      Number one is unquestionably and constantly by now Tara Lynn

Because of her breathtaking hair and amazing olive skin. She’s a real star among plus size models!

Tara-Lynn-Beauty

(Numerem jeden, bezsprzecznie, i jak na razie niezmiennie, jest Tara Lynn. Za wspaniałe, zachwycające włosy i cudownie oliwkową skórę. To prawdziwa gwiazda wśród modelek plus size!)

2.      Candice Huffine

Candice Huffine

Beautifully captured by photographer Steven Meisel on the front cover of VOGUE Italia. This photo session and movie didn’t leave me any doubt to mention her.

(Pięknie ujęta przez fotografa Stevena Meisela dla okładki VOGUE Italia. Ta sesja oraz video nie pozostawiły mi żadnych wątpliwości w wyborze

3.      Ashley Graham

Ashley Graham Ashley_Graham011 ashleygraham

Not only she’s a great in posing for lingerie catalogues, but Ashley presented Marina Rinaldi’s collections multiple times. MR S/S 2013 collection was mentioned here.

(Oprócz faktu, że świetnie pozuje w bieliźnie, Ashley nie raz prezentowała kolekcje Marina Rinaldi, o której wspominałam w poprzednim poście)

4.      Isis Crosse

Iris Crosse

When you look at her photos, you won’t have any doubts, why she was put on this list. Her slim waist is just extraordinary – how do you do this, Iris?!

Kiedy spojrzycie na jej zdjęcia, nie powinniście mieć wątpliwości, dlaczego się tu pojawiła. Bardzo smukła talia – jak ona to robi?!

5.      Laura Wells

Laura Wells Laura Wells2

Myer and David Jones in Australia_Laura wells
She’s got an unprecedented face and nice body, and she’s a plus size model!
Laura wears a 44. Her body was used to carve mannequins in Australian Myer&David Jones.

Posiada niespotykaną urodę i zgrabne ciało, i jest modelką plus size! Nosząca rozmiar 44 Laura użyczyła swojego ciała do odwzorowania na manekinach w australijskim domu handlowym Myer and David Jones.

Which plus size is your favourite?
(Która plus size jest Waszą ulubioną?)

BI

Advertisements

2 thoughts on “TOP 5 pięknych modelek według Big Impression / TOP 5 beautiful models, selected by Big Impression

Wpisz swoje imię i skomentuj...\ Type your name and leave a Reply...

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s