PIERWSZE POWITANIE / WELCOME EVERYONE!

Witam,

Oto nadeszła pora aby przywitać się z Wami. Muszę przyznać, że długo zastanawiałam się jak ugryźć ten post. To dla tego, że nie lubię mówić ani pisać o sobie zbyt wiele. Ale mimo wszystko przedstawię się w kilku zdaniach i wyjaśnię cel założenia bloga o tajemniczo brzmiącej nazwie „BIG IMPRESSION”.

Jako projektantka uwielbiam modę, cenię dobry styl i chcę uczyć się o nim coraz więcej i więcej. To oznacza pracę z ciekawymi osobami, wśród dużej grupy osób, blisko Waszych trosk i zmartwień. To czego nauczyłam się dzięki rozmowom z wieloma z Was to problem zbyt małych rozmiarów jaka dostępna jest w sklepach i butikach. Panie i panowie noszący tzw. odzież PLUS SIZE nierzadko stają przed dylematem co i gdzie kupić aby dobrze wyglądać na co dzień?

„Dlaczego nikt nie interesuje się tym coraz częstszym problemem?” – pomyślałam i… w końcu postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce. Choć sama nie jestem dużej budowy i ubranie się na co dzień nie jest dla mnie kłopotem, jestem świadoma jak wiele z Was ma do czynienia z tym problemem. Dlatego chcę pomóc tym, którzy czują się zagubieni w świecie mody lansowanej przez media, nie akceptujące rozmiaru +. Uwierzycie jeśli powiem, że ten, odpowiednio ubrany i zadbany może okazać się właśnie IDEAŁEM? Zachęcam do zaglądania na moją stronę aby przekonać się o tym!

Postaram się, żeby kilkuletnia nauka i początkowe doświadczenie jako projektantki – stylistki służyło Wam jak najlepszą radą. Ze swojej strony okażę też wsparcie dobrym słowem. To połączenie, mam nadzieję, zachęci Was do częstych odwiedzin. Gorąco zapraszam do komentowania, czerpania inspiracji i uczestnictwa w życiu tej strony.

Ta strona będzie prowadzona w dwóch językach. Polskim (moim ojczystym) oraz angielskim (najbardziej znanym na całym świecie). Skąd ten pomysł? Chcę po prostu pisać dla jak największej liczby osób. Bez ograniczeń.

A więc… witam wszystkich!

Anna Kałuża

—————————————————————————————–

Hello,

It’s time to say hello I guess. I have to admit, I have been thinking a lot about the first post. It’s all because I actually do not like to talk or write much about me. But, nevertheless I would like to introduce myself in few words and I will explain to you the reason why I have started to write this blog, titled “BIG IMPRESSION”.

As a fashion designer and stylist I am really fascinated about fashion and find good style very valuable. What is also important to me, I would like to learn about it more and more… from you, your posts and comments, opinions and discussions. It means hard work, but full of pleasure of working with interesting people, among creative and professional fashion lovers and work close to your everyday worries and troubles. According to all the long discussions and conversations with my friends and family, there is a big problem among plus sized ladies and gentleman to find a really interesting fashion in boutiques and shopping malls. This everyday dilemma “What to wear to work today?!” or “How to dress for a party and look really good in it?!” is becoming a problem.

“Why nobody (or almost nobody) is not interested in this problem?” – I thought and… finally decided to do something with it. Although I am a rather small sized person and far from this problem, I’m completely aware of it. I would like to help all of you, who feel lost in the world of fashion, which is promoting size “0”. Will you believe me when I say: “A size +, well dressed and beautifully groomed may be this ideal icon of beauty, life and style?!”

I will honestly help you to achieve it with some of my knowledge. I’ gonna give you a piece of advice and a good, warming word. I hope, this combination will encourage you to visit this site a few times. Feel free to leave your comments and be a part of this blog. It’s entirely dedicated to you…

Ps. This site will be provided in two languages, polish (my native) and english (most popular all over the world). Why? I simply want to write for all of you – as much as possible readers.

Hello everyone!

Anna Kaluza

Advertisements

One thought on “PIERWSZE POWITANIE / WELCOME EVERYONE!

Wpisz swoje imię i skomentuj...\ Type your name and leave a Reply...

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s